Lednicka Wiosna

LEDNICKA WIOSNA
- „rozkwita nawet wbrew anomaliom pogodowym”

Już po raz czternasty, 30 maja 2010 roku, w podpoznańskiej Lednogórze spotkali się młodzi poeci aby wziąć udział w finale kolejnej edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej, konkursu poetyckiego o „Koronę Wierzbową”. Towarzyszyli im nie tylko rodzice i nauczyciele, ale również pisarze, poeci i przedstawiciele władz lokalnych. W tym roku na konkurs nadesłano 72 prace. 
 
Konkurs adresowany był dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat. Jury pod przewodnictwem Pana Sergiusza Sterny-Wachowiaka (Prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) za najlepszego młodego poetę uznało Michała Wieczorka z Poznania, który zdobył również tytuł „wierzbowego króla”. Jego praca została doceniona za kreatywność i opis codziennego życia – spożywania posiłku – w sposób jak najbardziej poetycki. Laureat zdradził nam, że jego przepis na dobrą poezję to słuchanie bluesa. Nagrodzono również prace Niny Wierbiłowicz (II miejsce) 
i Lidii Karbowskiej (III miejsce) oraz przyznano osiem wyróżnień. 14 prac wzięło również udział 
w konkursie „Jednego Wiersza”, gdzie nagrodę jury zdobyła Alicja Formaniewicz z Wolsztyna, 
a nagrodę publiczności Małgorzata Bendowska z Granowa. Jak tłumaczyła Pani Anna Elżbieta Zalewska (Prezes Wielkopolskiego Związku Literatów Polskich): „warto jest pisać, bo nawet jeżeli nie zostaniecie zawodowymi pisarzami, to na zawsze pozostanie w was wrażliwość dla otaczającego świata”. Wśród członków jury znalazł się również znany poznański archeolog, poeta i dziennikarz Pan Andrzej Sikorski, który chętnie dzielił się z uczestnikami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.
Finał konkursu to nie tylko wręczenie nagród, ale całodniowe święto poezji, którego pomysłodawczynią i organizatorem jest poetka Pani Stanisława Łowińska. Której pasja, energia 
i zaangażowanie sprawiają, że każdy kto przybywa na Lednice czuje się ogarnięty magią poezji 
i pięknem wielkopolskiej ziemi. Przybyli goście, między innymi mieli okazję zobaczyć ruiny palatium i grodu Mieszka I w Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim oraz zwiedzić drewniany kościółek w Łubowie. Spotkanie uświetnił występ krakowskiego barda – Pawła Orkisza. Uczestnikom podczas finału towarzyszył motyw wierzby – w postaci korony dla najlepszego poety oraz młodego drzewka, które w Wielkopolskim Parku Etnograficznym posadzili najmłodsi poeci.
W tym roku ukaże się także zbiór wierszy nagrodzonych w obecnej i poprzedniej edycji Lednickiej Wiosny. Będzie to już siódma antologia prac młodych twórców.
Spotkanie odbywało się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Wiosnę wspierali także m.in. Wójt i Biblioteka Publiczna Gminy Łubowo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, władze oświatowe Poznania i MDK Nr 1 w Poznaniu. Pan Filip Kaczmarek Poseł do Parlamentu Europejskiego ufundował zwycięzcy studyjny wyjazd do Brukseli.
Łukasz Niparko
 
PS. Kraj to nie są tylko miejsca, budynki, pomniki, ale również i słowa. Słowa, które mogą wyrażać wiele uczuć, myśli, marzeń; również miłość do ojczyzny. Człowiek zawsze tęskni do swojego domu. Żyjąc przez ostatnie lata w Stanach Zjednoczonych – dzięki słowom poezji, w każdej chwili mogę wracać do Polski. Do tej ziemi, którą Wy młodzi poeci tak pięknie opisujecie i za to chciałbym Wam bardzo podziękować!