Spotkanie poetycko - muzyczne

Aula Pawła Jana II przy kościele Serca Pana Jezusa w Śremie to nowe miejsce na kulturalnej mapie Śremu. Tu Śremianie mają okazję spotkać się z pisarzami, poetami, muzykami z całego kraju. 
W czwartek 20 maja członkowie Klubu Seniora Towarzystwa Pomocy Potrzebującym imienia św. Brata Alberta „Nadzieja” gościli tu poetów z Wielkopolskiego Oddziału ZLP – Danutę Bartosz i Józefa Swędrowskiego. Dla "literacko przygotowanej" publiczności – niemal wszyscy tworzą poezję – zaproszeni, razem z muzykiem Piotrem Nowakiem, zaprezentowali program poetycko–muzyczny zatytułowany „Bóg jest miłością – a ty?”. 
Spotkanie jak zwykle poprowadził Jerzy Kondras, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie, niezwykle wrażliwy na poezję, propagator WIELKIEJ kultury, oddany całkowicie sztuce. I tym razem wprowadził słuchaczy w świat poezji. Odkrywając ciekawsze fragmenty z życia i dorobku autorów, otworzył serca słuchaczy na ich poetycką wyobraźnię. 
W nastrój spotkania idealnie wkomponował się śpiewający poezję 
Piotr Nowak, twórca młody, ale już ze znaczącym dorobkiem i muzycznym doświadczeniem. We własnym studiu nagrań ABB SUPER MUSIC PRODUCTION wykonuje profesjonalne opracowania muzyczne do filmu, reklamy, teledysków. To prawdziwy „człowiek–orkiestra”. Nie tylko komponuje muzykę, nagrywa, ale również śpiewa. Jest laureatem wielu konkursów na opracowanie muzyczne piosenki poetyckiej. Na obecnym spotkaniu wykonał kilka utworów Józefa Swędrowskiego, m.in. „Po ziemi kres”, „Pod białymi żaglami” i Danuty Bartosz „Synu Maryi”. 

Zaproszeni poeci na przemian czytali swoje wiersze.
 
Józef Swędrowski – poeta z Gizałek, niezwykle uduchowiony, twórca setek wierszy (niektóre z nich są najbardziej znane z poezji śpiewanej), organizator działań kulturalno–oświatowych, manager sztuki, ojciec czterech synów – pokazał swoją wrażliwość na piękno i prawdę, zapoznając publiczność z najnowszą twórczością. 
Przedstawił w większości jeszcze nie opublikowane wiersze: 
"Cień Katynia", "Kod całunu", "Marnotrawny syn" i inne. 
 
"Kod całunu"
Człowiekowi
potrzebny
czas
by Chrystus
zszedł
z całunu
usiadł
na tronie

etimasia
dziś
możemy
zobaczyć 
jak leży
nauka 
odsłoniła
ciało i twarz
po dwudziestu
wiekach
Ile czasu
potrzeba
by Chrystus
opuścił całun
ludzkim głosem 
przemówił

Poznaliśmy lirykę o wyraźnym zabarwieniu filozoficznym o miłości, przemijaniu, tajemnicy zjawisk zachodzących wokół nas. Snuły się refleksje nad światem, inspirowane doświadczeniami i obserwacją życia. 

"Stół serc"
Zaproście mnie
do stołu
gdzie pić 
jeść
i dużo rozmawiać
można
zaproście mnie
do stołu 
przy którym
zrozumienie
Drugi stół
niewidzialny
nad tym
stołem stoi
gdzie wygodnie
na krzesłach
ludzkie serca
siedzą
zaproście mnie
do stołu serc
trzeba razem siadać
przy stołach
by kiedyś 
stoły serc ludzkich
zobaczyć

Jest to poezja niebanalna, dająca przykład na to, że aby spełnić swoje marzenia, wystarczy chcieć i nie poddawać się w dążeniu do obranych celów:

CZŁOWIEK V
 
Człowiek
może przenosić
góry
jeśli chce
człowiek
może stworzyć
przestworza
jeżeli chce
może ujarzmić
i zdobyć głębiny
tak dużo może
a tak mało chce

W zasłuchanej widowni autor wzbudził nie tylko zwykłą sympatię, lecz także zaciekawienie i ogromny podziw. Trafił do wrażliwych dusz, przez co znikły wszelkie bariery i dystans. Dla mnie, stojącej obok koleżanki z wielkopolskiego Oddziału ZLP – to wielka przyjemność móc podziwiać paletę barw słowa Józefa Swędrowskiego.

Danuta Bartosz –przedstawiła wiersze o Janie Pawle II, o Panience Fatimskiej, która prowadziła kulą, gdy w stronę papieża padł strzał, i wiersze o cierpieniu, które dotyka zwykłego człowieka. Atmosferę starała się urozmaicić anegdotami z życia Jana Pawła II. 
Prezentowane wiersze autorki, m.in.:

"Papież JP II"

Szedł za Jezusem  
i dźwigał krzyż
ostatkiem sił
resztką głosu
szeptem
milczeniem
bezradnym ruchem
znacząc przejście

"Pozostała pustka"

której nikt nie wypełni

wieczny odpoczynek
racz Mu dać Panie
w dziwnym wietrze
czytującym karty Ewangelii

Spotkanie z poezją w interpretacji autorów wydało się krótką chwilą, a tembr głosu tenora Piotra Nowaka i nagrana na płytce CD piosenka w wykonaniu Patrycji Nowak przeniosły nas w krainę poezji śpiewanej. 
Poetycko–muzyczny, refleksyjny program spotkał się z bardzo życzliwym, ciepłym odbiorem słuchaczy. Brawa na stojąco chyba mówiły same za siebie.

W tym samym czasie w Liceum Ogólnokształcącym na lekcji poetyckiej spotkała się z młodzieżą Urszula Zybura – wybitna aforystka, sławna poetka, autorka haiku, prozy poetyckiej, sztuk teatralnych (m.in. „Biała Umarła idzie do nieba”), inicjatorka „ Kaliskiego Aforystykonu”, właścicielka wydawnictwa Kropka (wydała blisko 40 tytułów autorów z Polski i z USA), esperantystka. 
O jej życiu i twórczości napisano kilka prac dyplomowych na polskich uczelniach. Inicjatorka wielu, wielu działań artystycznych. Spotkaniem w Śremie realizuje nowe przedsięwzięcie, jakim jest cykl spotkań „Bóg jest miłością, a ty?”. Józef Swędrowski i ja jesteśmy wkomponowani w jej twórczy zamysł. Dziękujemy jej za to. 
Urszula Zybura z łatwością potrafi nawiązać kontakt z młodzieżą, przeplatając czytanie wierszy z opowieściami o swoim życiu. Na spotkaniu w liceum, prezentując twórczość religijną, odsłoniła swój dialog z Bogiem. Jej poezja oddala od szarości dnia, pozwala odpocząć, wprowadza w świat mistycznych przeżyć. Wytrawna, ciepła liryka z receptą na lepsze jutro. Słuchając Jej wierszy, wierzymy, że marzenia się spełniają.

Panu Jerzemu Kondrasowi, dyrektorowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie, serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas, literatów Wielkopolskiego Oddziału ZLP do Śremu. Dziękujemy za doskonałą organizację obu imprez i za miłe słowa.
biblioteka publiczna śrem
 
 
 
 
 
 
 
Panu Jerzemu Stankiewiczowi dziękujemy za fotograficzną dokumentację i przesłanie zdjęć, które z przyjemnością na naszej stronie demonstrujemy.
                     .
Panie Dyrektorze, następni koledzy czekają w kolejce na spotkania u Pana.

Oprac.Danuta Bartosz