Przed snem, Before a dream - M.Śmiałek

Przed snem, Before a dream - M.Śmiałek

Przed snem, Before a dream - M.Śmiałek

Przed snem, Before a dream - Mieczysław Śmiałek

Wydawnictwo Mieczysław Śmiałek
Warszawa 2010
ISBN 83-924068-0-2
oprawa: miękka
str. 45

W REALU I W TAJEMNICY

Po przeczytaniu w maszynopisie nowego tomu Mieczysława Śmiałka „Przed snem" przyszło mi na myśl, że składa się on z wierszy podobnych do przypowieści. „Zapomniałem kim jestem pozostając sobą. Głosiłem prawdę, lecz pomyliłem księgi... Po podpisaniu wyroku na siebie nie mogę podnieść głowy i spojrzeć światu w twarz". I tym podobne. Perypetie są raczej doświadczeniem wewnętrznym lecz i zaobserwowanym w świecie. Dużo jest pytań typu: kim jestem ?, co się dzieje z nami pojedynczymi i z nami wspólnotowymi ? A pytanie najważniejsze brzmi: kim możemy być ? Przypomina się w utworach grzechy główne: szalbierstwo, kłamstwo, przeniewierstwo, pychę, konfrontacyjność, swawolę. Ale jest też przymiarka do przebaczenia i wyjścia z labiryntu niezrozumienia. Drogą byłoby odbudowanie zaufania.

Już w tym schematycznym omówieniu pojawiło się szereg pojęć z opowieści o błądzeniu i odszukiwaniu ścieżki, o upadku i podźwignięciu się, o obojętności i litości, o marzeniach i ich niespełnieniu. Są to wartości podstawowe. Toteż proste i podstawowe są też słowa i metafory, za pomocą których zostały wysłowione. I często są podobne do sentencji, prostego symbolu, ilustracji możliwości zwycięstwa dobra nad złem.

Jednakże i przypowieść, ¡alegoria, i podobne formy mają to do siebie, że sygnalizują jakąś tajemnicę. Czy jest ona tutaj ? Kiedyś słyszałem takie powiedzenie, że ktoś mówi /pisze/z obfitości serca. I tak to widzę w przesłaniu wierszy. Owa obfitość serca dotyczy głębokiego sensu świata i każdego pojedynczego człowieka. W przebłyskach mówi o przeznaczeniu. Marzy się o doskonałości moralnej. O pojednaniu. O życiu na kształt pielgrzymowania ku wartościom wyższym. Dom jest budowlą, ale też domem-światem, a czasami sięgającym zaświatów. Ale przede wszystkim dom jest rodziną. A więc Pan Domu posiada też swoje religijne znaczenie. Przypowieściom jak przystało, towarzyszy dyskretne pouczenie, a zwieńcza je jak się rzekło - idea moralna.

To nie wszystko. Znajdzie tu czytelnik rymowane bajki zwierzęce.

Poza realiami współczesności czerpanymi z życia codziennego, z motywów wielu rozmów, dysput i doniesień, poza zaobserwowanymi wydarzeniami „mrówki", „ogrodu", „biurka", odwołuje się autor konsekwentnie do kart KSIĘGI, mitów ludzkości. Znanych powszechnie.

Jan, Zdzisław Brudnicki krytyk i konsultant literacki