Zamyślenia i rozterki - M.Śmiałek

Zamyślenia i rozterki - M.Śmiałek

Zamyślenia i rozterki - M.Śmiałek
Zamyślenia i rozterki
Mieczysław Śmiałek 
Wydawca: Mieczysław Śmiałek
Warszawa 2006
ISBN: 83-924068-0-X 
Oprawa: Miękka
Wydanie 1 
- Ratuj, bo ginę, przyjdź do mnie, pozostań ze mną. Woła narrator wierszy Mieczysława Śmiałka z tomu „Zamyślenia i rozterki". Napisałem: narrator, bo jest to w pewnym sensie epicka opowieść o dziejach pewnej postawy utylitarystycznej. Człowiek jest tu rozczepiony pomiędzy dobrem i złem. Grozi mu upadek, tak jak w wypadku uzależnionego od alkoholu. Ale lepszą częścią swojej natury tenże człowiek usiłuje budować lepszy świat w sobie i dokoła siebie. Przezwycięża pociąg do zła i gnuśności. Szuka ocalenia ciała i duszy. Pośród różnych form ratunku ważne jest znalezienie swego powołania i wyjście z osamotnienia. Głębsze uczłowieczenie następuje przez akty współczucia, przez dążenie ku górze, ku ideałom.
- Od strony poetyckiej, sztuki słowa, szczególnego sensu nabierają słowa wolności, sukcesu, szczęścia, miłości. Wolność to nie tylko realizacja pragnień, wolny wybór wartości i postępowania, ale przede wszystkim aktywność pozytywna. Szczęście rodzi się ze wspólnoty, ale też z doznań intelektualnych i twórczości tu nawiązującej do psalmów. Na tej drodze daje się pogodzić zmysłową miłość i wzniosłość duchową. Sukces z kolei wymaga refleksji moralnej. Zwłaszcza w naszym kraju, gdzie nie brak biedy, a przemiany są pośpieszne. Miłość jest wartością niepodważalną. Pomaga też ludziom wiara, pod warunkiem, że jest pełna niepokoju, że pozwala odzyskać godność i solidaryzować się z biednymi.
Autor należy do kategorii pisarzy lekarzy. W słowniku (1) znalazłem tezę, że takie łączenie profesji prowadziło często do pogłębionego humanizmu, ponieważ pisarze tej kategorii mieli więcej wiedzy o człowieku i większe doświadczenie w obcowaniu z cierpieniem i śmiercią. Dowodem nasz sławny uczony, który podpisywał się „doktor Kopernik". Niewzruszoną postawą racjonalistyczną odznaczał się Kartezjusz. Antoni Czechow, to nie tylko autor najsławniejszych dramatów, ale też twórca reportaży z miejsc zsyłki na Syberii. Nasz poeta jest działaczem Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, czyli hymnu narodowego, Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Tak jak Platon niezachwianie wierzy w istnienie świata doskonałego. I nie tylko wierzy, ale aktywnie stara się go budować. W twórczości można rzec, że mo-ralizuje obrazami. Ale jego podmiot liryczny potrafi też cieszyć się życiem, jego wymiarem duchowym i zmysłowym. Opanowana sfera instynktów, namiętności, pragnień to fantastyczny ogród subtelnych odcieni spełnionej miłości. A tam, gdzie rodzi się zawód, rozczarowanie, odrzucenie - istnieje sposób na odzyskanie pełni i szczęścia, dzięki twórczości i kreatywności.

Jan Zdzisław Brudnicki krytyk i konsultant literacki
 
(1) Bronisław Seyda, "Słownik encyklopedyczny lekarzy pisarzy w literaturze światowej". Szczecin 1999, WP "Albatros"